Az amerikai Sing Aphasia és a magyar Hangadó Énekegyüttes nemzetközi afáziás kórustalálkozója
A magyar Hangadó Énekegyüttes, az Afázia Egyesület kórusa, 2020. november 21-én, Közép-európai idő szerint délután 5 órakor közös kórustalálkozón vesz részt a New Jersey-beli Sing Aphasia énekegyüttes karnagyával és tagjaival. Az amerikai csapat 10-18 fős létszámmal működik afáziás érintettek és hozzátartozóik, segítőik bevonásával. A Sing Aphasia énekegyüttes, az Afázia Egyesülethez hasonlóan szintén átállt a koronavírus okozta korlátozások idején az online, ZOOM-on tartandó foglalkozásokra.
Az online térben, a nemzetközi afáziás kórusok vezetői által létrehozott facebook közösségben (Aphasia Choirs Go Global zárt facebook csoport) ismerkedett meg a Hangadó Énekegyüttes két vezetője Fekete Zsófia és Eckhardt Fanni Gillian Velmerrel, az amerikai logopédus-karnagy hölggyel. Gillian felkérésére az ő saját afázia kórustalálkozó sorozatuk második meghívott vendégeiként vesz részt az Afázia Egyesület kórusa a nemzetközi afáziás kórustalálkozón.
A találkozón a tervek szerint a két együttes külön-külön 2-3 kedvenc dalát énekli el egymásnak, röviden bemutatkoznak az együttesek, valamint az úgynevezett online kávészünetben kiscsoportos beszélgetések keretei közt ismerkedhetnek meg egymással a magyar és amerikai énekesek. A Zoom videkókonferencia felületén úgynevezett Breakout room-okban (kis létszámú szobák) egy-egy magyar kórustag, hozzátartozó, illetve a karnagyok segítségével, tolmácsolással zajlik majd a beszélgetés.
További tapasztalatainkról itt, a cikk bővítéseként és az Afázia Egyesület facebook oldalán is beszámolunk majd!
Addig is további információkat itt olvashatsz az együttesekről:
Hangadó Énekegyüttes – magyar afáziás kórus
A budapesti székhelyű Hangadó Énekegyüttes egy éneklő közösség afáziások és hozzátartozóik számára.
Az AFÁZIA egy olyan állapot, melyben a beszéd- és a nyelvi funkciókat éri sérülés az agyban (stroke, vagy más agyi sérülés következtében). Újra kell tanulni a verbális kommunikációt.
Az ÉNEKLÉS pedig egy olyan sajátos nyelv, mely az afázia esetében is sokszor érintetlen marad és nem csak az emberi kapcsolatokat vonja szorosabbra, hanem összetett módon segíti a verbális kommunikáció újratanulását is! Sok afáziásnak, akinek a beszéd nehezére esik, a dalszövegeket tisztán és természetesen sikerül megformálnia.
TERÁPIÁS célból létrehozott éneklő csapatunkban mindenféle műfajból származó, elsősorban népszerű és közismert magyar dalokat éneklünk élő hangszeres kísérettel. Olyan zenéket válogatunk közösen a kórustagokkal, melyeknek a szövegét nagy valószínűséggel a balesetük előtt is ismerték az érintett résztvevők.
Pár szó a Hangadó Énekegyüttes vezetőiről:
FEKETE ZSÓFIA
„Eredetileg karvezetőnek tanultam, utána léptem a zeneterápia területére, jelenleg az Országos Orvosi Rehabilitációs Intézet (www.rehabint.hu) zeneterapeutája vagyok. Nagyon fontosnak tartom a zene, az éneklés integráló erejét, mely embereket is összeköt és az agyban is összerendez olyan területeket, melyek más aktivitással nem lehetne egymáshoz kapcsolni. Nagy öröm számomra, amikor a beszédsérülésük miatt izolálódó embereknek az éneklésen keresztül közösségi élményt tudok nyújtani.”
ECKHARDT FANNI
„Zenepedagógusként, képződő zeneterapeutaként és a beszédfejlesztésért rajongó emberként az afáziásokkal történő zenélés, terápiás jellegű zenei foglalkozás az, ahol az engem motiváló és számomra izgalmas területek összeérnek. Feltöltődöm a próbákon, ebben a csapatban egymásra hat a lelkesedésünk. Azt az örömöt pedig nehéz leírni, amit akkor élünk át a csoportban, amikor az éneklés megsegíti a szavak kiejtését és az egymással való összehangolódást az érintettek számára. Ha szeretnéd átélni, gyere és énekelj velünk te is!”
Hangadó Énekegyüttes Facebook oldala