A magyarországi stroke-ellátás kiépült, viszont a lakosság nem rendelkezik megfelelő ismeretekkel – mondta el Bereczki Dániel, a Magyar Stroke Társaság elnöke. Hangsúlyozta, a legfontosabb, hogy a lakosság pontosan tisztában legyen az életmódbeli veszélyekkel és a kockázati betegségekkel. Kiemelten fontos, hogy tájékozottak legyünk, s vészhelyzetben azonnal tárcsázzuk a mentők számát. Az információk elterjesztését célozza a most indult ‘Szívvel a stroke ellen!’ elnevezésű kampány is. A mentőszolgálat jól működik, továbbá hazánkban 37 stroke-centrum is szolgálja a betegeket. Annak oka, hogy Magyarországon csak a betegek 3,5 százaléka kapja meg a vérrögoldó kezelést (s nem 10-20 százalék, mint Ausztriában vagy Németországban), a lakosság hiányos ismereteiben keresendő. A Magyar Stroke Társaság elnöke ugyanakkor kiemelte a sajtó fokozott felelősségét a tájékoztatásban. A tájékozottság fejlesztését célozza meg idei új programjuk a ‘Szívvel a stroke ellen!’ elnevezésű kampány, mely a stroke tünetei mellett a pitvarfibrilláció veszélyeire is felhívja a lakosság figyelmét.
Azonban a pitvarfibrilláció legtöbbször fájdalommentes és tünetmentes – néha csak a jogosítvány hosszabbításkor veszik észre – ettől függetlenül oda kell figyelnünk rá, mert az a szélütés, amit a pitvarfibrilláló beteg kap (minden ötödik szélütés ilyen) lefolyásában súlyosabb, mint a többi, és a betegek fele belehal. A Szívvel a stroke ellen kampány célja, hogy a lakosság figyelmét felhívja a megelőzésre, hiszen nem csupán a belőle fakadó stroke, de maga a szívritmuszavar is megszüntethető.
Ha a pitvarfibrillációt időben felfedezik és kezelik, megelőzhető az a tragikus eset, hogy egy ritmuszavar során vérrög képződjön a szívpitvarban, s az a keringéssel besodródjon az agy erébe, s ott embóliás stroke-ot okozzon – hívta fel a figyelmet a megelőzésre a professzor.
Győrfi Pál, az Országos Mentőszolgálat szóvivője ismertette, jelenleg a mentőszolgálatnál korszakos jelentőségű fejlesztések zajlanak. Átalakul a mentésirányítás rendszere, korszerű informatikai eszközökkel ezentúl a legoptimálisabb döntéseket tudják meghozni a riasztások során. Továbbá új mentőállomások épülnek, így segítik elő, hogy gyorsabban kiérjenek a betegekhez. Az OMSZ ugyanakkor reflektorfényben dolgozik, s a médián keresztül a betegekhez talán hatékonyabban tud eljuttatni fontos üzeneteket az emberekhez – emelte ki. Évente 42 ezer stroke-os eset történik, s a mentés mellett a kommunikációjuk által is igyekeznek segítséget nyújtani, ezért csatlakoztak a programhoz – mondta el a szóvivő.
További információk érhetők el: a www.pitvarfibrillal.hu honlapon.
Bokor Réka
OrientPress Hírügynökség (OPH)